News 2009




No puppies
Ultrasound showed unfortunately 28.12.2009 that Siiri (B. Cardamom) is not pregnant so there will not be puppies with Niilo (Vimpulan Nenäkäs Niilo).



Eetu 7 years
Our lovely Eetu (B. Rumba) celebrates his birthday 28.11.2009! Congratulations also to Eetu's littermates!



Obedience 15.11.2009 Kirkkonummi
Eetu (B. Rumba):
Elite class 0 prize, 167 points
- judge Ralf Björklund, handler Susanne Sundman-Lindén



Obedience 14.11.2009 Harviala
Eetu (B. Rumba):
Elite class 2. prize, 250 points
- judge Harri Laisi, handler Susanne Sundman-Lindén

Raffe (B. Roquefort):
Open class 1. prize, 174 points
- judge Harri Laisi, handler Arja Tala




Obedience 08.11.2009 Kotka
Eetu (B. Rumba):
Elite class 1. prize, 262,5 points, 3. place
- judge Harri Laisi, handler Susanne Sundman-Lindén



Health results 10/2009
Martta (B. Starling): Hips A/A, elbows 0/0, eyes clear



Field Trial of Auran Nuuskut 25.10.2009 Piikkiö
Siiri (B. Cardamom) and Martta (B. Starling) took part in the unofficial Field Trial competition. Martta did excellent work among many older and more experienced dogs winning her class with maximum points! She was also awarded with a nice trophy. Judges were Juha Lähteenmäki, Jutta Wiklund and Kari Saloranta.



Field Trial B 10.10.2009 Mjösund
Elsa (B. One And Only):
Open class 0 prize
- judge Antti Nurmi, handler Kim Lindén

Siiri (B. Cardamom):
Open class 0 prize
- judge Antti Nurmi, handler Tiina Koski




Field Trial B 03.10.2009 Pomarkku
Eetu (B. Rumba):
Winner's class 0 prize
- judge Markku Bräyschy, handler Susanne Sundman-Lindén

Siiri (B. Cardamom):
Open class 0 prize
- judge Jyry Tuominen, handler Tiina Koski




Field Trial B 03.10.2009 Hailuoto
Sara (B. Coriander):
Novice class 0 prize
- judge Tobina Nyman, handler Riitta Heikkinen



Field Trial B 27.09.2009 Tammisaari
Raffe (B. Roquefort):
Open class 0 prize
- judge Ossi Kähärä, handler Arja Tala

Siiri (B. Cardamom):
Open class - (handler broke off)
- judge Ossi Kähärä, handler Tiina Koski




Character test 26.09.2009 Haukipudas
Sara (B. Coriander):
+191 points
- judges Reijo Hynynen & Lauri Ojala, handler Riitta Heikkinen



Field Trial B 20.09.2009 Perniö
Elsa (B. One And Only):
Open class 1. prize
- judge Ossi Kähärä, handler Kim Lindén

Siiri (B. Cardamom):
Open class 3. prize
- judge Ossi Kähärä, handler Tiina Koski




Championship for Labradors in Obedience 20.09.2009 Helsinki
Uuno (B. Gorgonzola):
Open class 2. prize, 142 points, 3. place
- judge Ossi Harjula, handler Heidi Metsola

Raffe (B. Roquefort):
Open class 2. prize, 142 points
- judge Ossi Harjula, handler Arja Tala




Obedience 19.09.2009 Vantaa
Raffe (B. Roquefort):
Open class 3. prize, 104 points
- judge Markku Santamäki, handler Arja Tala



Field Trial B 19.09.2009 Vesilahti
Eetu (B. Rumba):
Winner's class 0 prize
- judge Vesa Hietikko, handler Susanne Sundman-Lindén



Obedience 13.09.2009 Turku
Eetu (B. Rumba):
Elite class 2. prize, 233 points, 3. place
- judge Ilkka Stén, handler Susanne Sundman-Lindén



Obedience 12.09.2009 Hämeenlinna
Eetu (B. Rumba):
Elite class 0 prize, 183 points
- judge Harri Laisi, handler Susanne Sundman-Lindén



Field Trial B 06.09.2009 Mjösund
Eetu (B. Rumba):
Winner's class 0 prize
- judge Ossi Kähärä, handler Susanne Sundman-Lindén

Elsa (B. One And Only):
Open class 2. prize
- judge Raija Viidanoja, handler Kim Lindén




Tracking 06.09.2009 Pyhäntä
Sara (B. Coriander):
Winner's class 3. prize, 27 points
- judge Seppo Venäläinen, handler Riitta Heikkinen



The Mermaid litter 2 years
Ruska celebrates her birthday 05.09.2009! Congratulations!



Hunting Ability Test for Retrievers 30.08.2009 Kemiö
Lempi (B. Sparrow):
Qualified in the field
- judge Petri Tuominen, handler Heidi Langheid



Dog Show 30.08.2009 Luumäki
Eetu (B. Rumba):
Working class EXC-2
- judge Riitta-Liisa Lehtonen

Elsa (B. One And Only):
Veteran class EXC-1, BOB-veteran
- judge Riitta-Liisa Lehtonen




Tracking 23.08.2009 Tammela
Raffe (B. Roquefort):
Winner's class 1. prize, 46 points => FI TR CH
- judge Pasi Kemppainen, handler Toni Törnqvist

Raffe is the sixth Tracking Champion in our kennel! Congratulations!




Tracking 23.08.2009 Pyhäntä
Sara (B. Coriander):
Winner's class 1. prize, 44 points
- judge Martti Hirvonen, handler Riitta Heikkinen



Field Trial B 22.08.2009 Jämsänkoski
Eetu (B. Rumba):
Winner's class 0 prize
- judge Harri Sivén, handler Susanne Sundman-Lindén



Result of genetic test 8/2009
Kira (B. Gruyere) - EIC: genotype n/eic



The Bird litter 1 year
Congratulations to Aino, Hansu, Lempi and Martta on their birthday 21.08.2009!



Field Trial B 12.08.2009 Vehmaa
Siiri (B. Cardamom):
Open class 2. prize
- judge Jouni Vimpeli, handler Tiina Koski



Field Trial B 09.08.2009 Sastamala
Eetu (B. Rumba):
Winner's class 0 prize
- judge Risto Heikkonen, handler Susanne Sundman-Lindén

Siiri (B. Cardamom):
Open class 0 prize
- judge Jyry Tuominen, handler Tiina Koski




Tracking 02.08.2009 Oripää
Siiri (B. Cardamom):
Open class 1. prize, 49 points => Winner's class, 1. place, Pikku-Jaala's trophy
- judge Juhani Heikniemi, handler Tiina Koski



Tracking 02.08.2009 Liminka
Sara (B. Coriander):
Winner's class 1. prize, 47 points
- judge Martti Hirvonen, handler Riitta Heikkinen



Health results 27.07.2009
Eetu (B. Rumba): Eyes clear
Siiri (B. Cardamom): Eyes clear



Field Trial B 26.07.2009 Padasjoki
Eetu (B. Rumba):
Winner's class 0 prize
- judge Markku Bräyschy, handler Susanne Sundman-Lindén



Field Trial B 26.07.2009 Padasjoki
Siiri (B. Cardamom):
Open class 0 prize
- judge Harri Sivén, handler Tiina Koski



Field Trial B 25.07.2009 Padasjoki
Raffe (B. Roquefort):
Novice class 3. prize
- judge Ossi Kähärä, handler Arja Tala



All breed Dog Show 25.07.2009 Helsinki
Eetu (B. Rumba):
Working class EXC-1, Best Dog 3
- judge Ronald James, Great Britain



Hunting Ability Test for Retrievers 19.07.2009 Antskog
Martta (B. Starling):
Qualified in the field
- judge Joni Höijer, handler Mikko Koski



Field Trial B 18.07.2009 Antskog
Siiri (B. Cardamom):
Open class 0 prize
- judge Ari-Pekka Fontell, handler Tiina Koski



Frida 12 years and Elsa 8 years
Our lovely old lady Frida (B. Lucky Coin) and her happy daughter Elsa (B. One And Only) celebrate 12.07.2009 their birthday! We wish our sweet girls a nice day! Congratulations also to Frida's littermates!



All breed Dog Show 04.07.2009 Tuusula
Eetu (B. Rumba):
Champion class EXC-3
- judge Murray Armstrong, Great Britain



Results of genetic tests 6/2009
Frida (B. Lucky Coin) - EIC: genotype eic/eic, CNM/HMLR: genotype n/n
Elsa (B. One And Only) - EIC: genotype eic/eic, CNM/HMLR: genotype n/n
Eetu (B. Rumba) - EIC: genotype n/eic, CNM/HMLR: genotype n/n
Siiri (B. Cardamom) - EIC: genotype n/eic, CNM/HMLR: genotype n/n
Martta (B. Starling) - EIC: genotype eic/eic, CNM/HMLR: genotype n/n
Sara (B. Coriander) - EIC: genotype eic/eic



Field Trial B 14.06.2009 Lohtaja
Sara (B. Coriander):
Novice class 0 prize
- judge Ossi Kähärä, handler Riitta Heikkinen



Field Trial B 13.06.2009 Espoo
Siiri (B. Cardamom):
Open class 3. prize
- judge Erkko Salo, handler Tiina Koski



Tracking 07.06.2009 Muhos
Sara (B. Coriander):
Winner's class 1. prize, 50 points => FI TR CH, 1. place
- judge Heikki Kanniainen, handler Riitta Heikkinen

Congratulations to the fifth Tracking Champion in our kennel!




Field Trial B 31.05.2009 Hattula
Raffe (B. Roquefort):
Novice class 1. prize => Open class
- judge Harri Sivén, handler Arja Tala



All breed Dog Show 31.05.2009 Mänttä
Lempi (B. Sparrow):
Junior class G
- judge Raimo Louhio



Field Trial B 30.05.2009 Ylikiiminki
Sara (B. Coriander):
Novice class 0 prize
- judge Vesa Hietikko, handler Riitta Heikkinen



Tracking 24.05.2009 Tammela
Uuno (B. Gorgonzola):
Winner's class 1. prize, 41 points => FI TR CH
- judge Pasi Kemppainen, handler Heidi Metsola

Raffe (B. Roquefort):
Winner's class 3. prize, 28 points
- judge Tuovi Henttu, handler Toni Törnqvist

Uuno is the fourth Tracking Champion in our kennel!




Tracking 24.05.2009 Muhos
Sara (B. Coriander):
Winner's class 1. prize, 47 points
- judge Kari Muje, handler Riitta Heikkinen



Tracking 24.05.2009 Ypäjä
Siiri (B. Cardamom):
Open class 0 prize
- judge Juhani Heikniemi, handler Tiina Koski



Hunting Ability Test for Retrievers 21.05.2009 Kangasala
Ruska (B. Little Mermaid):
Qualified in the field
- judge Jouni Vimpeli, handler Pasi Pursiainen



Tracking 03.05.2009 Nakkila
Raffe (B. Roquefort):
Winner's class 1. prize, 42 points
- judge Heikki Kulo, handler Toni Törnqvist



Tracking 03.05.2009 Kalanti
Siiri (B. Cardamom):
Open class 1. prize, 42 points
- judge Jukka Korsberg, handler Tiina Koski



Health results 4/2009
Ruska (B. Little Mermaid): Hips C/B, elbows 0/0, eyes clear



Obedience 25.04.2009 Inkoo
Eetu (B. Rumba):
Elite class - (handler broke off)
- judge Ilkka Stén, handler Susanne Sundman-Lindén



Dog Show 19.04.2009 Pyhäsalmi
Sara (B. Coriander):
Working class VG-1
- judge Markku Santamäki



Dog Show 19.04.2009 Sipoo
Eetu (B. Rumba):
Champion class VG-1
- judge Matti Luoso



Obedience 18.04.2009 Helsinki
Eetu (B. Rumba):
Elite class 2. prize, 233,5 points
- judge Riitta Räsänen, handler Susanne Sundman-Lindén



Dog Show 04.04.2009 Hausjärvi
Lempi (B. Sparrow):
Puppy class 1, HP, BOB-puppy
- judge Saija Juutilainen



The Greek Mythology litter 10 years
Congratulations to the littermates who celebrate their birthday 01.04.2009!



Eetu The best retriever in Obedience 2008 of AN
Eetu (B. Rumba) was awarded with a trophy 25.03.2009 by the local Retriever Club AN. With his results Eetu was the most successful retriever of the year 2008 in Obedience.



Siiri The best newcomer in Field Trial 2008 of AN
Siiri (B. Cardamom) was awarded with a trophy 25.03.2009 by the local Retriever Club AN. With her results Siiri was the most successful retriever having started in Field Trial of the year 2008.



Eetu The best labrador retriever in Obedience 2008 of the LRC
Eetu (B. Rumba) was awarded with a trophy 22.03.2009 by the Labrador Retriever Club. With his results Eetu was the most successful labrador retriever of the year 2008 in Obedience.



Obedience 22.03.2009 Helsinki
Eetu (B. Rumba):
Elite class 1. prize, 294,5 points, HP, 3. place
- judge Harri Laisi, handler Susanne Sundman-Lindén



The Cheese litter 4 years
Congratulations to the littermates on their birthday 17.03.2009!



The Spice litter 3 years
Congratulations to Kaffe, Netta, Sara, Siiri and Vilma on their birthday 16.03.2009!



Eetu The best retriever in Obedience 2008 of KHN
Eetu (B. Rumba) was awarded with a trophy 28.02.2008 by the local Retriever Club KHN. With his results Eetu was the most successful retriever of the year 2008 in Obedience.



Obedience 21.02.2009 Harviala
Raffe (B. Roquefort):
Open class 3. prize, 119 points, 3. place
- judge Markku Santamäki, handler Arja Tala



Eetu The best retriever in Obedience 2008 of SSN
Eetu (B. Rumba) was awarded with a trophy 19.02.2009 by the local Retriever Club SSN. With his results Eetu was the most successful retriever of the year 2008 in Obedience.



Alma 14 years
Our grand old lady Alma (Kariminn's Nougat Icecream) celebrates 18.02.2009 her birthday with a party! Have a lovely day!



Obedience 08.02.2009 Pornainen
Eetu (B. Rumba):
Elite class 1. prize, 289,5 points, HP, 2. place
- judge Harri Laisi, handler Susanne Sundman-Lindén



Dog Show 31.01.2009 Raahe
Sara (B. Coriander):
Working class G
- judge Saija Juutilainen



Obedience 25.01.2009 Helsinki
Eetu (B. Rumba):
Elite class 2. prize, 252 points
- judge Harri Laisi, handler Susanne Sundman-Lindén




Home